35’inde ve Bekar

On ...

Haber: Sinem Dinçer (CineMarkaj, 23.12.2014)

İlişkilerini belgeleyen Arjantinli bir kadın, aşkı ve buna dair yanıtları ararken samimi bir sorgulamaya girişir: Mutlu olmak için bir yuva kurmalı mı yoksa özgür bir ruh olmaya devam mı etmeli?

Paula Schargorodsky, Buenos Aires’te yaşayan bir belgeselci ve video klip yapımcısı. Siyaset bilimi ve sinema okumuş. 2005’ten beri de film sektöründe farklı teknik roller üstlenmiş, son yıllardaysa yönetmen asistanı olarak çalışmakta.

Tribeca Latin Medya Sanat Fonu, Kanada Ulusal Film Kurulu ve New York Times Op-Docs başta olmak üzere çok sayıda oturumlara katılmış ve hibe desteği almış.

New York Times desteğiyle bizlerle buluşturduğu “35’inde ve Bekar”da, evli çiftler arasındaki bekar bir kadının deneyimlerini aktarıyor.

35 yaşında, 5 ilişkisi olmuş, 2 evlenme teklifi almış ve hala bekar. Peki neden?  sorusuna dair şekillendirdiği öyküsünü kişisel detaylarla aktaran Schargorodsky, bu kısa filmde, kendini bir ara şöyle anlatıyor: “Tüm arkadaşlarım evlendi, erkek arkadaşlarıyla birlikte yaşamaya başlayıp çocuk sahibi oldular. Ama ben sadece şahitlik için oradaydım.”

İşi dolayısıyla sıkça seyahat eden Paula Schargorodsky’ın, film setlerinde iş arkadaşlarıyla aile gibi yaşamakta olduğunu izliyoruz. Her farklı sette, yeni ve aslında geçici bir aile ediniyor olsa da… Evinde yalnızken izlediğimiz dağınık ve uykusuz tarzıyla ise bizi yönlendirdiği konuyu, kendi ailesi üzerinden  hınzırca aktarıyor. Çünkü yirmili yaşlarında olağan karşılanan göçebe hayatının, otuzlarını yaşamaktayken de süregelmesi ailesinin, onun yalnız bir hayat süreceğine dair kaygısını arttırmakta olduğunu görüyoruz. Bu sebeple filmde dikkat çektiği konu da toplumun ‘kadın özgürlüğünün bir son kullanım tarihi’ oluşuna dair inancı.

Aile büyüklerinin de evliliğe bakış açılarını yansıttığı filminde; ‘o mükemmel gelin’ olamayacağını itiraf eden (%25’i evlenmek, %27’si özgür kalmak ve %22’si çocuk yapmak isteyen, %26’sı ise spiritüel bir hayata heveslenen) bu kadının hayatına dair en başta sorduğu soruya, filmini bitirirken verdiği cevapsa şu:

“Kendinizi sevip olduğunuz gibi kabul ettiğinizde, sizi çevreleyen dünya değişir. Nihayetinde, mutluluk bir seçimdir.”

Kaynak: New York Times

Comments are closed.