ROBIN WILLIAMS: Komedi İyimserliğin Dışavurumudur

On ...

© Sinem Dinçer (Fil’m Hafızası, Gidenlerin Ardından 2014 -21.12.2014)

robin-williams

“Komedi, iyimserliğin dışavurumudur.”

11 Ağustos 2014’te, ölüm haberi Kaliforniya’dan dünyaya duyurulduğunda 12 Ağustos’u çoktan yaşamaya başlamıştık biz Türkiye’de. Sabahleyin hâlâ yataktayken telefonumu açtığım an, tüm sosyal medya hesaplarımın ana sayfasında, ona ait haberle akan çılgın trafiği izlemeye başladım bir süre. Dünyanın dört bir tarafından ve çok farklı jenerasyonlardan yüzlerce insanın saatlerdir tek ortak paylaşımıydı Robin Williams. “Dünya” diyorsak, daha da diyecek ne var ki zaten?

Hem çok üzgün hem de müteşekkir hissettim kendimi, nasıl da derinden etkilemiş ve zenginleştirmişti hepimizi…

Bu kısa tutulması gereken yazıda onun filmlerinden, oyunculuğundan söz etmek oldukça zor elbette. Ancak diyebilirim ki tanıdığım ilk günden bu yana, dünyada insana ait olumlu ya da olumsuz her türlü duyguyu yüzünde görebildiğim yegâne isimdir Robin Williams. Öylesi güçlü ifadeler karşısında içime dolan coşku çocukluğumdan bu yana hâlâ güncel. İzlediğim her filminden sonra aynanın karşısına geçip mimiklerini taklit etmeye çalıştığım aktörün  -onu ilk olarak, yaşadıkları feci olaylarla başetmeye çalışan rollerle tanıdığımdan olsa gerek-  komedyen olarak adlandırıldığını öğrendiğimde yaşadığım şaşkınlığı şimdilerde gülümseyerek hatırlıyorum. Büyüdükçe anladık ki Robin Williams’ın yıllarca canlandırdığı karakterler üzerinden yansıttığı her yönüyle hayatın ta kendisiydi. Çektikleri derin acılara rağmen o karakterlerin yüzlerine yayılabilen gülümsemeyle doğrudan vurguladığı da korumamız gereken iyimserliğimizdi belki.

Brian Lord, ölümünden hemen sonra Robin Williams hakkında az bilinen bir öyküyü aktardı blogundan. Anlattığına göre Williams, çağrıldığı tek kişilik şov ya da filmler için prodüksiyon firmalarından kişisel ve teknik ihtiyaçlarının karşılanması dışında bir detay daha eklemişti talep listesine: Kendisine iş veren şirketler, kendisiyle birlikte belirli sayıda evsize de iş vermeliydi. Filmlerinden alışık olduğumuz, değişim için çabalayan o idealist tavrın, insanlara şans vermek konusunda Williams tarafından farkındalık yaratan takdir edilesi bir ‘reel hayat’ karşılığıydı bu, ardından öğrendiğimiz.

Filmleri dışında, söylediği bu şarkıyla da anmalı şimdi usta ve incelikli aktörü : “Come Together

 

Comments are closed.